צעד נוסף לקידום פרויקט קו ה-EastMed בהובלת משרד האנרגיה: חברת נתג"ז חתמה על מזכר הבנות שיביא לחיבור הצינור למערכת ההולכה

חברת נתיבי הגז הטבעי לישראל (נתג"ז) חתמה היום על תוספת למזכר ההבנות עם חברת IGI-Poseidon לטובת תכנון חיבור קו ה- EastMed למערכת ההולכה של נתג"ז. במסגרת התוספת למזכר שנחתם היום, עיגנו הצדדים את הסכמותיהם ביחס לתצורה שבה יוקם הפרויקט ובמסגרת זו סוכם כי הוא יחובר למערכת ההולכה בישראל. הקמת הפרויקט באופן שסוכם על ידי הצדדים, תאפשר בעתיד את הזרמת הגז הטבעי מספקי הגז טבעי המחוברים למערכת ההולכה כאשר לפי התוספת שנחתמה, יפעלו הצדדים לקידום התכנון והרישוי של המתקנים שיוקמו במסגרת הפרויקט, בתחומי המים הכלכליים של ישראל. את הסכם הקמת קו ה- EastMed גיבש שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, ביחד עם שרי האנרגיה של קפריסין ויוון ואיטליה, הסכם אשר מאגד לראשונה את שלוש המדינות: ישראל, יוון וקפריסין בחסות האיחוד האירופאי.

 

ההסכם שנחתם הוא תוספת למזכר הבנות בין החברות שנחתם ב-5 בנובמבר 2019 לצורך חיבור אזור המים הכלכליים של ישראל, באמצעות צינור ה- EastMed, עם יוון, איטליה, קפריסין ומרכז אירופה, באופן שיאפשר ייצוא של גז טבעי מישראל לאירופה. ההתקשרות בין החברות הינה בהמשך לשיתוף הפעולה שנחתם בין ממשלות מדינות ישראל, יוון וקפריסין בחודש ינואר 2020, אשר מעגן את המחויבות ושיתוף הפעולה של שלוש המדינות בהקמת הפרויקט.

 

פרויקט ה-EastMed כולל כ-1300 ק"מ של צינור ימי ועוד כ-600 ק"מ של צינור יבשתי ביוון, מהם כ-145 ק"מ במים הטריטוריאליים והכלכליים של ישראל. הפרויקט קיבל מימון של האיחוד האירופי לחלק מההוצאות של שלב הפיתוח וברגע שיוקם, צפוי להוליך כ-11 BCM  בשנה על ידי חברת פוסידון בשלב א' וכ-20 BCM בשנה בהתאם לביקושים בעתיד.

 

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ: "צעד נוסף בדרך למימוש המיזם הבינלאומי החשוב שאני מוביל – צינור הגז התת-ימי ישראל-אירופה (פרויקט קו ה-EastMed). חברת נתיבי גז הישראלית מצטרפת ל-IGI פוסידון האירופית, בתכנון פרויקט הענק. למרות שמדובר רק בחלק קטן של הצינור שעובר במים הטריטוריאליים של מדינת ישראל, ישנה חשיבות מדינית רבה לטביעת רגל של חברה ישראלית בפרויקט הבינלאומי שיחבר את מדינות המזרח התיכון עם מדינות האיחוד האירופי בתשתית גז אחת".

מנכ"ל נתג"ז, מר שמואל תורג'מן: "בשנתיים האחרונות פעלה נתג"ז לחיבור קו ה EastMed  למערכת ההולכה של נתג”ז. החיבור יאפשר גישה שווה לכל תגליות הגז הקיימות והעתידיות בישראל, ליצירת אפיק ייצוא משמעותי ותחרותי שיעודד פיתוח מאגרי גז נוספים. מדובר במהלך אסטרטגי חשוב עבור משק הגז הישראלי ומדינת ישראל. נתג"ז כחברה ממשלתית גאה לקדם צעד נוסף בפרויקט חשוב זה בהובלת משרד האנרגיה".

 

נגישות